למה אנשים עושים קעקועים?

תוכן עניינים

הקעקועים תופסים אותנו בכל מקום, ציורי האמנות המרשימים האלה רק הולכים ונהיים יפים יותר, מורכבים יותר ועוצמתיים יותר. מאז שהקעקועים יצאו מגבולות ההגדרות השבטיות העתיקות והפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות המודרנית, הם מאוד מרתקים את כל מה שנחשף אליהם.

אי אפשר להתכחש לעובדה שישנם קעקועים שתופסים לנו את העין יותר מאחרים, וישנם כאלה שאפילו גורמים לנו לסלידה מקעקועים בכלל. מכאן עולה השאלה האם עצם החשיפה גורמת לנו לרצות לעשות או לא לעשות?

אם מעולם לא שקלתם ברצינות לעשות קעקוע, אולי אתם תוהים מה מניע אדם לחרוט משהו קבוע על העור שלו, ולהשלים עם הכאב שמגיע איתו? או שיש לכם קעקועים ואתם תוהים האם הסיבות לביצוע קעקועים דומות לשלכם. ההיגיון שעומד מאחורי הסיבה לקעקוע של כל אחד, משתנה מאדם לאדם.

כשתשאלו מקועקעים מדוע הם החליטו להכניס את גופם מתחת למחט, תגלו שאין סיבה אחת מרכזית שבגללה הם עשו את זה. הבנו שהשאלה למה אנשים עושים קעקועים מעסיקה רבים מאיתנו, והחלטנו לחקור את הנושא.

חיבור אישי לקעקוע

אחת הסיבות המרכזיות היא פשוטה, ללא כל סיבה פסיכולוגית שעומדת מאחוריה- אנשים פשוט אוהבים מראה של ציור או קעקוע מסויים, נמשכים אליו בגלל היופי שלו או בגלל שהוא נתפס בעיניהם כמגניב, ופשוט עושים אותו. גם אם הם לא מייחסים לקעקוע משמעות עמוקה יותר, הם יעשו כי הם התאהבו בעיצוב או בציור מסוים והם רוצים שהוא יהיה על גופם לצמיתות.

אחרים רואים בקעקוע כסוג של אביזר אופנה קבוע, מעין דרך להשלים את המראה הכללי או את האסתטיקה האישית שלהם. זה יכול להיות כוכב קטן ולא בולט על פרק כף היד, או שרוול מלא שמכסה איזור שלם.

לחץ חברתי

ישנם אנשים שבוחרים לעשות קעקוע שלא היו עושים על דעת עצמם בלבד, והסיבה לקעקוע שלהם היא הרצון להרגיש יותר שייכים ומקובלים בחברה. לחץ חברתי לא בהכרח אומר שהם עושים זאת בניגוד לרצונם, אלא שמדובר בהשפעה חברתית שהובילה אותם לבצע קעקוע מרצונם המלא.

תחושת אינדיבידואליות

האם שמתם לב לזה שהעיניים שלכם לפעמים פשוט נמשכות לאנשים עם קעקועים? יש משהו בקעקועים נפוצים ככל שיהיו, שגורמים למישהו לבלוט יותר בקהל.

עבור אנשים מסוימים, זוהי המשיכה הגדולה ביותר שלהם – להיות שונים ובולטים. הכמיהה להיות שונה גורמת להם לעיתים לעשות קעקועים בולטים ונועזים, ככה שהם לא יכולים להיטמע ברקע כעוד אנשים מן המניין, והם תמיד יבלטו.

עבור אחרים, המשמעות להיות ייחודי יותר עמוקה מזה, הם לא רק רוצים להתבלט בקהל, אלא הם מחפשים ביטוי פיזי ייחודי לחלקים באישיות שלהם. במילים אחרות, אנשים אלה עושים קעקועים כדי להביע את עצמם באמצעות גופם.

שיפור הביטחון העצמי ודימוי הגוף

ישנם אנשים שקעקועים מסייעים להם להעלאת הביטחון העצמי, הם מעניקים להם תחושת שייכות ויכולת לרושם ראשוני שיכול להתפרש כ"מגניב" יותר ממה שהם תופסים את עצמם. הקעקוע למעשה מאפשר להם להיות נינוחים יותר בחברת אנשים, ואפילו להכיר יותר אנשים חדשים.

בנוסף, הקעקועים עבור אנשים מסוימים תורמים לדימוי הגוף כשהם עושים אותם בחלקים בגוף שהם לא שלמים איתם, והציור שהם אהבו הופכים את החלק הזה לאהוב יותר. האזור הזה בגוף הופך להיות בין רגע ממקום שצריך להסתיר למקום שיש להראות ואפילו להבליט.

מרד

הקעקועים אולי הופכים יותר יותר פופולריים, אבל הם עדיין לא התקבלו באופן מוחלט, במיוחד עבור אוכלוסיות מסוימות. לא סתם השאלה הראשונה שתעלה לכם לראש כשתראו אישה צעירה מלאה בקעקועים היא "איך ההורים שלה קיבלו את זה?"

לעתים קרובות אנשים עושים קעקועים כדי להביע התנגדות לנורמות תרבויות, ציפיות משפחתיות או אפילו למען פריצת גבולות במסגרות מקצועיות. אנשים שמתנגדים לחינוך הדתי או התרבותי שקיבלו, עושים קעקועים כסימן לתחילתו שאורח החיים החדש שלהם ולפרידה מכל מסגרות העבר שלהם, במיוחד אם התרבות או הדת שהם משאירים מאחור רואה בקעקועים מעשה אסור ושלילי.

אחרים עשויים לעשות קעקועים כדי להראות שהם לא עומדים בציפיות המקצועיות הנדרשות בקריירה שלהם. היום אנחנו רואים יותר ויותר רופאים, עורכי דין, פוליטיקאים ואנשי עסקים שעושים קעקועים כדי להראות שהם פורצים את הגבולות של הנורמות המקובלות במקצוע שלהם. קעקועים שנעשו כתוצאה מתחושת מרד לרוב יובילו לחרטה, והם אלה שיסירו אותם בסופו של דבר.

כיסוי פגמים

לעתים, קעקועים משמשים עבור סיבות קוסמטיות. הם יכולים לכסות באופן מושלם פגמים מסוימים בעור כדי להפוך אותם לפחות בולטים לעין, פגמים כמו: צלקות, סימני מתיחה, דליות וצלוליט. 

קעקועים יכולים לשמש הסוואה כמעט לכל דבר, החל מסימני מתיחה וצלקות ועד לשינוי צבע העור. העובדה שקעקועים רק הופכים לפופולריים יותר ויוצר, והם לא הולכים לצאת מהאופנה הופכים את האפשרות לכיסוי פגמים באמצעות קעקועים לאטרקטיבית מאוד.

התמכרות לכאב לאדרנלין

יש אנשים שעושים קעקועים בגלל תחושות הכאב שיוצרת החריטה על הגוף. הסיבה הזאת עלולה להישמע מוזר עבור מי שטרם עשה קעקוע, כיוון שהוא לא מכיר את תחושת האדרנלין והסיפוק המלווה לתהליך חריטת קעקוע על העור. זה יכול להישמע מוזר מאוד במיוחד עבור אלה שיש להם פחד ממחטים, או שהם מחווירים רק מהמחשבה על הכאב הכרוך בזה. 

לעשות קעקוע היא חוויה ייחודית, הכרוכה בהסכמה מרצון להליך כואב, לעיתים במשך שעות על גבי שעות. בנוסף, התמורה לכאב היא תחושה אופוריה ממכרת. אנשים שרואים את הקעקוע המוגמר לראשונה, מוצפים לרוב באושר. הקשר בין הרגשות החיוביים האלה לביצוע הקעקוע יכולים לגרום לכם להשתוקק למבחן הכאב והסיבולת שהביאו אתכם לשם.

כמובן שהסיבה הזאת לא תסביר מדוע אנשים עושים את הקעקועים הראשונים שלהם, רוב האנשים שחשים דחף לעבור תהליך של קעקוע – כבר קועקעו בעבר מסיבות אחרות (כנראה מאחת הסיבות המופיעות מעלה).

לסיכום

ההחלטה לשנות לנצח חלק בגוף שלכם היא מעשה אישי מאוד, והסיבות לכך משתנות מאדם לאדם. אם אי פעם מצאתם את עצמכם בוהים באדם מקועקע ותוהים לגבי הסיבות שהובילו אותו לעשות את זה, אנחנו מקווים שהמאמר הזה עזרם לכם לענות על שאלה מרתקת זו. ואם לא, בפעם הבאה שזה קורה לכם אולי כדאי שתשאלו בעצמם, ותספרו לנו.

שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום

מוזיקאי, איש שיווק, גרוש + 2 ילדים, אבל הכי חשוב, חולה קעקועים ומתכוון לסיים שרוולים שלמים עד סוף השנה. בואו להתעדכן.

אודות הכותב

שמוליק דורינבאום, איש שיווק, מוזיקאי ובעיקר, חולה קעקועים, לא מהמקועקעים בכל הגוף אבל בהחלט מתכוון לקעקע את עצמי עד סוף השנה.

פוסטים אחרונים

רוצים להירשם לעדכונים שלי על קעקועים חדשים?