כמה זמן לוקח לקעקוע להתקלף?

תוכן עניינים

קעקועים הם סוג של אומנות גוף קבועה שאמן יוצר באמצעות מחט כדי להחדיר דיו לשכבות הראשונות של העור. למרות שהקילוף של הקעקוע עלול להדאיג, זהו חלק טבעי ונורמלי מתהליך הריפוי של הקעקועים ואינו מהווה סיבה לדאגה.

לאחר ביצוע הקעקוע, חיוני עבורכם להבין את תהליך הטיפול הנכון, ולמה לצפות במהלך הריפוי על מנת להפחית סיכונים פוטנציאליים. הקילוף הוא חלק מהשלבים המוקדמים של ריפוי קעקוע רגיל, שכן הגוף למעשה נפטר מתאי עור מתים.

למרות שמראה הקילופים יכול מאוד להדאיג, זכרו שזה נורמלי. חשוב מאוד שאנשים ימשיכו לבצע את שגרת הטיפול לאחר מכן, ויעשו שימוש בסבון אנטיבקטריאלי רגיל לעור, ובתחליב לחות מתאים על מנת לסייע לתהליך הריפוי התקין.

במאמר זה נחקור את קילוף הקעקועים ואת תהליך הריפוי שלהם. במאמר הזה גם נעניק לכם כמה טיפים לטיפול לאחר, ונסב את תשומת לבכם באילו מצבים יהיה עליכם לפנות לרופא.

האם הקילוף נורמלי?

הקילוף הוא חלק נורמלי וצפוי בתהליך הריפוי של קעקועים. מחטי הקעקוע חודרים את האפידרמיס, או את השכבה החיצונית של העור, ואת הדרמיס שנמצא מתחת. תהליך זה יוצר למעשה אלפי פצעים קטנטנים הפוגעים בתאי העור.

לקעקועים לרוב לוקח כשבועיים להחלים באופן ראשוני, אך זה יכול לקחת יותר זמן עד שהעור יתאושש לחלוטין. הקילוף מתרחש לרוב מספר ימים לאחר ביצוע הקעקוע, כאשר העור מתחיל להחלים ולהתחדש בעצמו.

תהליך התחדשות העור כולל את הסרת התאים המתים והפגומים. כשהעור שלכם מקלף את עצמו, שכבה של תאי עור מתאים ופיגמנט דיו מתקלפת, ומאפשרת לתאים חדשים לצמוח. 

למרות שקילוף במידה מסוימת הוא נורמלי, קילוף מוגזם יכול להצביע על בעיה, במיוחד אם ישנם תסמינים של זיהום ודלקת.

האם הקילוף יכול לפגוע בקעקוע?

למרות העובדה שקילוף הוא נורמלי ומהווה חלק טבעי מתהליך הריפוי, קילוף מוגזם עלול לפגוע בקעקוע. עם זאת, אם תעקבו אחר הנחיות הטיפול ותתנו לעור להתקלף באופן טבעי, לא אמורות להיות השלכות שליליות על הקעקוע.

במידה ולא תטפלו כראוי בקעקוע החדש שלכם, או שתיכנעו ללחץ הגירודים ותגרדו אותו, אתם עלולים להרים את העור ואף להסיר דיו מהקעקוע. כל אלה עלולים להביא לפגמים בקעקוע ולהרוס את המראה שלו.

בנוסף, בגלל העובדה שקעקוע הוא פצע פתוח לכל דבר, גירוד או ליטוף שלו מגבירים את הסיכויים לזיהומים. הזיהומים יכולים להרוס את הקעקוע, ולגרום לסיבוכים בריאותיים מסוימים.

מה אם הקעקוע לא מתקלף?

אם הקעקוע החדש שלכם לא מתקלף, זה לא בהכרח אומר שמשהו לא בסדר. העור ותהליכי הריפוי של אדם הם ייחודיים לו, כלומר הקילוף עלול להתרחש מאוחר יותר עבור אנשים מסוימים או לא להתרחש בכלל.

גורמים אחרים, כמו גודל הקעקוע, יכולים גם הם להשפיע על מידת הקילוף.

במידה והקעקוע לא מתקלף, אין צורך לנסות לקלף אותו בעצמכם! קילוף או גירוד באיזור המקועקע עלולים להכאיב, להרוס את הקעקוע ולהביא לזיהומים וצלקות.

על תהליך ריפוי קעקועים

היגיינה לקויה עשויה להוביל לזיהומים המעכבים את תהליך הריפוי ועלולים לפגוע בבריאות. למען ריפוי נכון ותוצאות רצויות, עליכם לעקוב אחר הוראות הטיפול של אמן הקעקועים שלכם ולאמץ שגרת טיפול נכונה.

זמן הריפוי של קעקועים משתנה מאדם לאדם, אך לרוב ההחלמה העיקרית מתרחשת לאחר שבועיים. עם זאת, ייתכן שיחלפו בין 4 שבועות ל6 חודשים עד שהעור יתאושש וירפא במלואו.

הכלל הוא ברור, במידה והמקעקע פועל לפי ההנחיות המקצועיות שלו, וטכניקות העבודה הנכונות, והמתקעקע אכן מיישם את הטיפול המתאים לאחר הקעקוע, אין סיבה שהקעקוע החדש שלכם לא יחלים במהירות עם מינימום סיבוכים.

טיפים לטיפול בקעקוע

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על בריאות העור, ועל מראה הקעקוע

מרחו קרם לחות על בסיס מים

במידה והקעקוע והעור שמסביב יבשים, עשו שימוש בקרם על בסיס מים על מנת להעניק לחות לאזור. חשוב להימנע ממוצרים המכילים כימיקלים, אלכוהול או חומרי ריח ועלולים לגרום לקעקוע לדהות.

הגנו על הקעקוע מפני השמש

קרני הUV של השמש עלולים לגרום לקעקוע החדש שלכם לדהות. אנשים שנחשפים לשמש בשגרה שלה ריכים להגן על הקעקוע באמצעות מסנן הגנה רחב טווח ועם מקדם הגנה של 30 ומעלה. יש למרוח את קרם ההגנה 15 דקות לפני החשיפה לשמש, ולחדש את המריחה בכל שעתיים.

הימנעו ממיטות שיזוף

גם מיטות שזופות עלולות לגרום לקעקוע שלכם לדהות ולהיהרס, וגם להגביר את הסיכון לסרטן העור. אנשים מסוימים מגלים שאור UV גורם לתגובה כואבת של האזור המקועקע. 

אמצו שגרת ניקוי לקעקוע שלכם

היגיינה היא המפתח לכל תהליך החלמה של פצעים. לכן, יש לשטוף את הקעקוע שלכם באופן קבוע ובעדינות באמצעות סבון נטול ריח, היפואלרגני ואנטיבקטריאלי. 

אין לשהות במים עומדים

במהלך השבועיים הראשונים של ההחלמה, ואפילו בחודש הראשון אין להיכנס לבריכות שחייה או לים על מנת להימנע מזיהומים אפשריים או יצירת רגישות באזור המקועקע.

התייעצו עם רופא עור במידת הצורך

במידה והעור שלכם מגיב לקעקוע או שאתם מזהים שינויים בעור, אל תקלו בזה ראש וגשו לבקר אצל רופא העור כדי למנוע סיבוכים. העור שלכם יכול להגיב באופן מיידי או מספר שנים לאחר שעשיתם את הקעקוע, רופא עור ידע לאבחן את הבעיה ולהציע דרכי טיפול. 

לסיכום,

רוב האנשים יחלימו ללא בעיות תוך בין שבועיים ל-4 שבועות, והקילוף הוא חלק טבעי בתהליך ההחלמה. חשוב לזכור ולאמץ את שגרת הטיפול הטובה והמומלצת כדי להבטיח ריפוי מיטבי.

עם זאת, במידה ואתם מבחינים בתסמינים כלשהן של זיהרום, דלקת או כל בעיה אחרת עליכם לגשת ולהתייעץ עם הרופא שלכם.

שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום

מוזיקאי, איש שיווק, גרוש + 2 ילדים, אבל הכי חשוב, חולה קעקועים ומתכוון לסיים שרוולים שלמים עד סוף השנה. בואו להתעדכן.

אודות הכותב

שמוליק דורינבאום, איש שיווק, מוזיקאי ובעיקר, חולה קעקועים, לא מהמקועקעים בכל הגוף אבל בהחלט מתכוון לקעקע את עצמי עד סוף השנה.

פוסטים אחרונים

רוצים להירשם לעדכונים שלי על קעקועים חדשים?