כמה זמן לוקח לקעקוע להחלים לחלוטין?

תוכן עניינים

קיבלתם את ההחלטה המרגשת לעשות קעקוע, סביר להניח שתהיו להוטים להשוויץ בו, אבל זה יכול לקחת יותר זמן ממה שאתם חושבים עד הם ירפא לחלוטין. 

תהליך הריפוי מתרחש על פני ארבעה שלבים, ומשך הזמן שלוקח לפצע להתאושש עשוי להשתנות בהתאם לגודל הקעקוע, המיקום שלו על הגוף וההרגלים שלכם.

מאמר זה יכיל בתוכו את כל השלבים לריפוי קעקוע, כמה זמן זה באמת לוקח, וכל סימן שעשוי להצביע על אי תקינות בתהליך הריפוי של הקעקוע החדש שלכם!

כמה זמן דרוש להחלמה של קעקוע?

לאחר ביצוע הקעקוע, שכבת העור החיצונית (החלק שאנחנו יכולים לראות) תתרפא בדרך כלל תוך שבועיים עד 3. למרות שהוא עשוי להיראות ולהרגיש כאילו הוא כבר נרפא, מה שעלול לגרום לכם להפתות ולזלזל בטיפול שלאחר מכן, זה יכול לקחת גם עד 6 חודשים עד שהעור מתחת לקעקוע באמת יתרפא.

לעור סביב קעקועים גדולים יותר לוקח יותר זמן להירפא, וגורמים מסוימים כמו: גלדים, חוסר לחות, שימוש בקרם המכיל אלכוהול או אי שימוש במקדם הגנה מהשמש עשויים להאט את התהליך עוד יותר.

שלבי ריפוי קעקועים

באופן כללי, ניתן לחלק את שלבי ריפוי הקעקועים לארבעה שלבים נפרדים, ואילו הטיפול בקעקוע משתנה בהתאם לשלב.

שבוע 1

השלב הראשון יימשך למעשה מהיום הראשון ועד היום השישי בערך. במשך השעות הראשונות הקעקוע שלכם יהיה חבוש, ולאחר מכן הוא נחשב לפצע פתוח. הגוף שלכם יגיב לפציעה, ואתם עלולים להבחין באדמומיות, דלקת קלה, נפיחות או תחושת צריבה.

שבוע 2

בשלב הזה אתם עלולים לחוות גירודים והתקלפות. אין לכם כלל מה לדאוג כשהעור מתקלף – זוהי התגובה הטבעית והצבע יישאר שלם גם אם נראה שחלקים ממנו ירדו.

עשו כל מאמץ על מנת להתנגד לגירודים, ולא לקלף את הקילופים בשום אופן. מרחו קרם לחות מתאים שהמליץ לכם המקעקע, מה שישמור על הלחות סביב הקעקוע ויקל על הגירוד.

שבועות 3+4

בשלב הזה הקעקוע שלכם עשוי להתחיל להתייבש, והגירוד אמור לחלוף. במידה וזה לא קורה והאדמומיות נמשכת, זה יכול להיות סימן לזיהום. הקעקוע שלכם עשוי להראות פחות זוהר, אבל זה רק בגלל שנוצרה עליו שכבה של עור יבש.

העור היבש יקלף את עצמו באופן טבעי, ויחשוף את הקעקוע. עשו ככל שניתן על מנת להתנגד לדחף לגרד, כי הגירוד עלול לגרום לצלקות ולהרוס את הקעקוע.

חודשיים עד 6 חודשים

הגירוד והאדמומיות היו אמורים להירגע בשלב זה, והקעקוע החדש שלכם עשוי להיראות שהוא נרפא לחלוטין, הדבר הנכון לעשות הוא להמשיך בטיפול. טיפול ארוך טווח בקעקוע כולל שמירה על לחות, מריחת מקדם הגנה או ביגוד מגן מפני השמש, וכמובן שמירה על הניקיון שלו.

איך ניתן להפחית את זמן תהליך הריפוי?

כולנו רוצים שהקעקוע שלנו יחלים מהר, אבל המציאות היא שכמו כל פצע, נדרש זמן וטיפול נכון. יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות שעשויים לזרז את תהליך הריפוי:

כיסוי קעקוע עם בגדים

אור השמש עלול לגרום לקעקוע לדהות, וקעקועים טריים רגישים במיוחד לשמש. השתדלו לכסות את הקעקוע בבגדים רפויים וארוכים כשאתם תחת השמש. חשוב לדעת כי אין למרוח קרם הגנה עד שהקעקוע החלים לחלוטין.

אין לחבוש את הקעקוע שוב לאחר החבישה הראשונית

זכרו כי הקעקוע שלכם צריך לנשום, אז ברגע שאתם מסירים את התחבושת הראשונית, שתהיה בדרך כלל חבישה באמצעות ניילון כירורגי שקוף עדיף לא לכסות שוב. עטיפתו של הקעקוע עלולה לגרום לעודף לחות ולמחסור בחמצן, מה שייאט את תהליך ההחלמה.

שמירה על היגיינה יומיומית

לטובת שמירה על ההיגיינה יש לעשות שימוש במים פושרים ולא חמים שעלולים לפגוע בעור ולפתוח את הנקבוביות. יש לנקות את הקעקוע באמצעות מים סטריליים ובידיים נקיות, לאחר מכן יש לעשות שימוש בסבון נטול ריח או אלכוהול, ותנו לו להתייבש לבד או בעדינות באמצעות נייר סופג.

מריחת משחה

הקעקוע החדש שלכם זקוק לאוויר כדי להחלים טוב ומהר יותר, ולכן הימנעו בשימוש במוצרים כמו וזלין אלא אם כן זה בהמלצת המקעקע.

בימים הראשונים, סביר להניח שהמקעקע שלכם ימליץ לעשות שימוש במוצרים עם לנולין וויטימנים A ו-D. לאחר מספר ימים, תוכלו לעבור לקרם לחום קל יותר, ונטול ריח או אפילו שמן קוקוס טהור.

אין לגרד או לקלף

הגלד הוא חלק בריא בתהליך הריפוי של הקעקוע החדש שלכם, אך קילוף או גירוד שלו עלולים להביא לעיכוב בתהליך ההחלמה ואף להשפיע על שלמותו של הקעקוע או לגרום להצטלקות לא רצויה.

יש להימנע ממוצרים ריחניים

ההימנעות מתחליבים ריחניים וסבונים על הקעקוע החדש שלכם היא חיונית. הריחות במוצרים עלולים לגרום לתגובה לא רצויה כאשר הם באים במגע עם הדיו של הקעקוע.

הימנעות להרטיב את הקעקוע

מלבד הכמות הקטנה של מים סטריליים לטובת ניקוי הקעקוע, יש להימנע מלהרטיבו במקלחת, ובהחלט לא להיכנס לבריכה או לים במשך השבועיים הראשונים לפחות.

סימנים לתקלות בתהליך הריפוי של הקעקוע

חשוב שתכירו את הסימנים המעידים על כך שתהליך הריפוי לא מתרחש כראוי. 

התסמינים לתהלי ריפוי לא תקין הם:

  • חום או צמרמורת: חום מעיד על זיהום ולכן יש לפנות מיד לרופא.
  • אדמומיות ממושכת: בימים הראשונים כל הקעקועים אדומים, אך אם האדמומיות לא תתפוגג, זה סימן שתהליך הריפוי לא תקין.
  • הפרשות ומוגלה: במידה ואתם מבחינים במוגלה או בהפרשות מהקעקוע לאחר יומיים או שלושה, זה עלול להיות זיהום ויש לפנות לרופא.
  • נפיחות בעור: נפיחות סביב הקעקוע לאחר כמה ימים עשויה להצביע על אלרגיה לדיוץ
  • גירוד חמור: גירוד חמור גם עשוי להעיד על תגובה אלרגית.
  • הצטלקות: קעקוע שהחלים כהלכה לא אמור להצטלק, סימני הצטלקות כוללים: עור שהתרומם, אדמומיות ממושכת או צבעים מעוותים.
שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום

מוזיקאי, איש שיווק, גרוש + 2 ילדים, אבל הכי חשוב, חולה קעקועים ומתכוון לסיים שרוולים שלמים עד סוף השנה. בואו להתעדכן.

אודות הכותב

שמוליק דורינבאום, איש שיווק, מוזיקאי ובעיקר, חולה קעקועים, לא מהמקועקעים בכל הגוף אבל בהחלט מתכוון לקעקע את עצמי עד סוף השנה.

פוסטים אחרונים

רוצים להירשם לעדכונים שלי על קעקועים חדשים?