האם קעקוע זה מסרטן?

תוכן עניינים

קעקועים עלולים להוביל לסיכונים שונים, כולל זיהומי עור, תגובות אלרגיות וצלקות. רמת הסיכון עלולה לגדול במידה ואתם תעשו קעקוע אצל מקעקע לא מקצועי, או במידה ולא תטפלו בקעקוע בצורה נכונה. 

מלבד כל הסיכונים הללו, האם יש לכם סיבה לדאוג לגבי פוטנציאל לסרטן בעקבות הקעקוע? המשיכו לקרוא כדי לגלות מה אומר המדע בנושא הזה, וכיצד תוכלו להגן על עצמכם בצורה הטובה ביותר מפני תופעות לוואי נפוצות הקשורות לקעקועים.

האם קעקועים גורמים או מגבירים את הסיכון לסרטן?

בעוד שחוקרים חקרו את הקשר הישיר האפשרי בין קעקוע לסרטן במשך שנים, כל קשר ישיר נחשב מיתוס.

למעשה, אין ראיות קונקרטיות אשר תומכות בהתפתחות סרטן העור כתוצאה מקעקוע. במקום זאת, חוקרים מאמינים כי ייתכן שיש צירופי מקרים בין השניים.

האם הדיו של הקעקוע עלול לסרטן?

זה לא סביר שקעקוע יגרום לסרטן העור, עם זאת ייתכנו סיכונים הקשורים לרכיבים מסוימים בדיו עצמו. הצבעים השונים נוצרים באמצעות פיגמנטים שונים ובדילול מסוים, בעוד שחלקם מכילים חומרים שיכולים להיחשב בעלי פוטנציאל לגרימת סרטן. 

צבעי דיו מסוימים מכילים חומר הנקרא "אזו", המשמש גם בצבעי רכב. דיו אדום למשל, נחקר גם במשך עשרות שנים, כאשר מחקר מוקדם יותר הצביע על סיכון מוגבר לסרטן כבד בחולדות שנחשפו לפיגמנטים של אזו אדומים. גם דיו שחור נחשב לסיכון גבוה יותר, ועלול להכיל חומר מסרטן מסוג פחמימנים ארומטיים פוליציקליים.

פיגמנטים אחרים שעשויים לכלול חומרים כגון:

 • אלכוהול
 • בריום
 • קדמיום
 • נחושת
 • עופרת
 • כספית
 • מינרלים
 • ניקל
 • פלסטיק
 • צבעי מאכל

בסך הכל, הדיו לקעקועים של היום בטוח הרבה יותר מבעשורים הקודמים. עם זאת, עדיין חשוב לשאול את אמן הקעקועים שלכם באיזה סוגי דיו הוא משתמש, מהם המרכיבים ומאיפה הם מגיעים. ראוי לציין גם שאף דיו לקעקועים אינו מוסדר או מאושר על ידי ה-FDA.

האם ישנם סיכונים בריאותיים נוספים הקשורים בקעקועים?

הקפדה על דיו איכותי המיועד לקעקוע עשויה לסייע לכם באופן משמעותי בהגנה מפני סיכונים אפשריים לסרטן. בנוסף לכך, חשוב גם להיות מודעים לסיכונים בריאותיים מיידיים נוספים הקשורים בקעקועים:

תגובות אלרגיות

קעקועים עלולים לגרום לתגובות אלרגיות שונות. בניגוד לזיהום בעור, סוג זה של תגובה נגרם בדרך כלל מהדיו עצמו. הסיכון שלכם לפתח תגובה אלרגית עשוי להיות גבוה יותר במידה ויש לכם היסטוריה של אלגריות או שהעור שלכם רגיש.

תסמינים של תגובות אלרגיות הקשורות בקעקוע: אודם, נפיחות, פריחה, שלפוחיות וגירוד.

חשוב לדעת שבעוד שתגובות אלרגיות רבות מתרחשות מיד לאחר ביצוע הקעקוע, ניתן גם לפתח תסמינים אלו גם שבועות ואפילו שנים אחרי.

דלקות עור

דלקות עור עלולות להתפתח כתוצאה מזיהום של מחטים לא סטריליות או מכלים אחרים המשמשים את המקעקע. זיהומים יכולים להתרחש גם במקרים בהם לא תטפלו כראוי בקעקוע הטרי שלכם.

תסמינים של זיהום עור עשויים לכלול:  אודם, נפיחות, גירוד, כאב, פצעים פתוחים, חום וצמרמורות.

במידה ואם חווים תסמינים אלה עליכם לפנות באופן מיידי לרופא לקבלת טיפול אנטיביוטי. כמו כן, עליכם להמשיך במעקב אחר הוראות הטיפול של המקעקע שלכם כדי למנוע צלקות אפשריות.

הצטלקות

תהליך הקעקוע יוצר פצע עמוק בתוך הדרמיס (השכבה האמצעית של העור). חשוב מאוד לטפל בקעקוע חדש כדי שהפצע הזה יגליד באופן מושלם ועל העור שלכם יישאר הקעקוע המושלם.

עם זאת, קעקועים שאינם מתרפאים כראוי עלולים לגרום לצלקות. דלקות עור, תגובות אלרגיות ושריטות בפצע שנוצר יכולים גם להגביר את הסיכונים הללו.

במידה והקעקוע שלכם יוצר צלקות, אתם עלולים להישאר עם קעקוע לא אחיד, עם בליטות של רקמה צלקתית הנקראות קלואידים. בהתאם לחומרתם, ייתכן שתזדקקו לטיפולים דרמטולוגיים כדי להיפטר מהצלקות האלה.

מחלות מדבקות

אמני קעקועים נדרשים לעשות שימוש במחטים מעוקרות, שעברו חיטוי. השימוש במחטים לא מעוקרות קשור לסיכון מוגבר למחלו זיהומיות מסוימות כמו: צהבת, HIV, MRSA. אמנם אין קשר סיבתי מובהק בין קעקועים לסרטן, אבל גם הצהבת וגם האיידס קשורים בסיכון מוגבר לסוגים שונים של סרטן.

תגובות לבדיקת MRI

מדובר במקרים נדירים, אבל ניתן לחוות תגובות עור משמעותיות באיזור המקועקע בעת ביצוע בדיקת MRI. בדיקות אלה עושות שימוש בגלי רדיו ומגנטים על מנת לעזור לרופא שלכם לראות איברים, עצמות וחלקים אחרים בגוף.

כאשר עור מקועקע עובר תהליך כזה, הוא עלול להישאר עם פריחות אדומות ודלקות, ואפילו כוויות ממדרגה ראשונה או שנייה.

מהי הדרך הטובה ביותר להימנע מסיכונים בריאותיים בעת קעקוע?

הצעד הראשון להבטיח את חווית הקעקוע הטובה ביותר האפשרית היא בחירת אמן קעקועים מקצועי. לפני שתיכנסו מתחת למחט, מצאו כמה מקעקעים פוטנציאליים ותבדקו:

 • ניסיון
 • נוהלי תברואה
 • תהליך הטיפול
 • סוגי הדיו
 • תיק עבודות

כדאי לכם לשקול לעבור בדיקת עור לפני ביצוע הקעקוע, במיוחד אם מדובר באזור המכיל שומות, נקודות חן או גידולי עור אחרים. במקרים מסוימים, קעקוע יכול לכסות בעיות עור, מה שעלול להקשות על זיהוי סרטן עור אפשרי, לעולם אל תעשו קעקוע על שומות.

לבסוף, לאחר שעשיתם את הקעקוע המיוחל, עקבו בקפידה אחרי הוראות הטיפול לאחר ביצוע הקעקוע. זה מה שיעזור לכם באופן משמעותי להפחית את הסיכונים לזיהומים וצלקות. במידה ואתם מבחינים בסימנים של זיהום או שינויי צבע, תפנו למקעקע שלכם מיד.

לסיום

נכון להיום, אין הוכחה מוחלטת לכך שביצוע קעקוע גורם לסרטן העור. בעוד שמרכיבים מסוימים של הדיו עשויים להיחשב כמסרטנים, עדיין יש חוסר בראיות המראות על קשר בין אלה לבין כל סוגי הסרטן האחרים.

למרות החששות לגבי הקשר בין קעקועים לבין סרטן, ישנם סיכונים אחרים שסביר שיתרחשו הרבה יותר במידה ותעשו קעקוע אצל אמן מפוקפק, או אם לא תמלאו אחר הוראות הטיפול.

שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום

מוזיקאי, איש שיווק, גרוש + 2 ילדים, אבל הכי חשוב, חולה קעקועים ומתכוון לסיים שרוולים שלמים עד סוף השנה. בואו להתעדכן.

אודות הכותב

שמוליק דורינבאום, איש שיווק, מוזיקאי ובעיקר, חולה קעקועים, לא מהמקועקעים בכל הגוף אבל בהחלט מתכוון לקעקע את עצמי עד סוף השנה.

פוסטים אחרונים

רוצים להירשם לעדכונים שלי על קעקועים חדשים?