איך מטפלים בקעקוע טרי ואיך לשמר קעקוע ישן?

תוכן עניינים

אם אתם שואלים את עצמכם למה ישנם קעקועים שנראים מצויין גם אחרי שנים, ואילו אחרים דוהים, נמרחים או מאבדים את החיות שלהם – הסיבה העיקרית יכולה להיות טיפול לקוי בהם, גם מיד לאחר הביצוע שלהם וגם שגרת הטיפוח לאורך השנים לאחר מכן.

המראה של הקעקוע תלוי גם באמן הקעקועים שלכם, אבל לא רק – הוא תלוי גם בכם. רבים טועים לחשוב שהם עושים קעקוע, וזה סוף הסיפור הוא יישאר במראה הרענן לנצח. הקעקועים שעל העור שלנו הולכים איתנו לכל מקום, נחשפים למזג האוויר, לים ובכלל לחיים שאנחנו חיים ולהרגלים שלנו.

עד כמה שקעקוע חדש יכול לרגש אתכם, ישנם הרבה דברים שעליכם לדעת אם כדאי לעשות או לא לעשות. טיפול נכון בקעקוע הן במהלך תהליך הריפוי והן במשך השנים הרבות לאחר מכן הוא הכרחי, וטיפול לקוי או ללא טיפול כלל עלול להוביל לטשטוש הקווים, זיהום או צורך בחידוש קעקועים.

במאמר הבא ריכזנו עבורכם כמה טיפים לטיפול בקעקוע טרי, ממה עליכם ולהימנע וגם איך לטפל ולטפח אותו בשנים לאחר מכן. שמירה על טיפול נכון תבטיח להם שגם לאחר שנים מיום החריטה הקעקוע שלכם ייראה רענן בדיוק כמו ביום שיצאתם מהסטודיו לקעקועים.

בכל הקשור לקעקועים – כמה שפחות נחשב כמה שיותר!

כשמדובר בטיפול בקעקוע חדש, זכרו את הכלל – כמה שפחות. מה זה אומר? אין לטפל בקעקועים חדשים באופן לחוץ ואינטנסיבי או בשימוש בריבוי חומרים וקרמים שונים. תנו לטבע לעשות את שלו, ותנו לקעקוע שלכם ולעור שלכם להחלים מעצמו. ככל שתעשו פחות, כך הקעקוע שלכם יחלים טוב יותר.

אז מה כן צריך לעשות עם קעקוע חדש?

הכלל החשוב ביותר בשמירה על קעקוע חדש הוא לשמור על האזור נקי ולח. לניקוי, כל מה שתצטרכו זה מים פושרים וסבון אנטיבקטריאלי ללא ריח. החומרים שיעניקו לו לחות בתהליך ההחלמה תלויים בשלב ההחלמה, כמו שיפורט לכם בהמשך.

מהיום הראשון ועד 3 שבועות בתהליך ההחלמה

גם אם תהיו מאוד להוטים להשוויץ בקעקוע החדש שלכם, נדרשת לכם מעט סבלנות. ביום הראשון השאירו חשוב שתשאירו את החבישה במשך 3 עד 4 שעות. לאחר מכן, הסירו את החבישה ושטפו בעדינות את האזור המקועקע, בשילוב עם סבון נטול ריח, או סבון אנטיבקטריאלי מקציף, הקצף הוא רך ועדין והוא מאוד מתאים לפצעים הפתוחים. לאחר ניקוי העור יש לייבש אותו בעדינות עם נייר סופג עדין.

תנו לקעקוע לנוח ולהתייבש באוויר הפתוח בלילה הראשון, ורק לאחר המקלחת ביום השני וייבוש שלו באוויר הפתוח מרחו שכבה דקה של משחת עיניים. את הפעולה הזאת תבצעו פעמיים ביום במשך שלושה ימים, עד שנוצר גלד.

לאחר שנוצר הגלד אתם עוברים לשלב הבא בתהליך הריפוי של קעקוע חדש. בשלב הבא כל שתצטרכו הוא להחליף את המשחה הכבדה בתחליב, והיצמדו לשגרת טיפול של ניקוי ולחות במשך 3 שבועות עד שהגלד יתקלף ויחלים לחלוטין.

מיקום הקעקוע גם קובע כיצד ובאיזו תדירות יש לטפל בו. אזורים המאופיינים בתנועה בתדירות גבוהה מהרגיל כמו מרפקים, ברכיים או אצבעות יצטרכו יותר לחות במהלך תהליך ההחלמה.

בנוסף, כל האזורים המכוסים לרוב בבגדים צמודים יצטרכו אוורור במיוחד בימים הראשונים. 

ממה יש להימנע בשלבי ההחלמה של קעקוע ראשון?

אור השמש יכול להיות מאוד מזיק לקעקוע במיוחד בשלבי ההחלמה, וגם לאחר מכן. בשלבי הריפוי הראשונים אתם לא יכולים למרוח מקדם הגנה ולכן חשוב להישמר מחשיפה לקרני השמש שעלולות לגרום לקעקוע לדהות ולהשפיע על המראה הסופי שלו.

בנוסף, יש להימנע ממים עומדים כמו אמבטיחה או בריכה, וגם הרחצה בים אינה מומלצת בתהליך ההחלמה. עליכם לקחת בחשבון שגם זיעה עלולה להזיק לתהליך ההחלמה התקין, ולהכניס חיידקים לפצעים הפתוחים, מה שעלול להוביל לזיהום. 

זאת ועוד, תהליך ההחלמה לרוב מגרד מאוד, הגירוד ישרוט אותו ויהרוס את עבודת האומנות על גופכם. הימנעו מגירוד באופן מוחלט, במידה והגירוד הוא בלתי נסבל נסו לטפוח קלות על העור ולהקל על עצמכם.  

הטיפול בקעקוע שלכם לא מסתיים לאחר שהוא החלים, ועל מנת להבטיח מראה רענן לאורך שנים עליכם לסגל לעצמכם שגרת טיפוח עבור הקעקוע שלכם.

שגרת טיפוח לקעקוע ישן

לאחר הטיפול בקעקוע שהחלים, כמו שאמרנו הדרך הטובה ביותר לשמור עליו היא לסגל לעצמכם שגרת טיפוח לשמירה על המראה שלו. אחרי הכל, הכי חשוב בקעקוע הוא שמירה על הבהירות שלו, ועל העור.

לרוע המזל, עבור חובבי אמנות הגוף, הדהייה של הקעקוע היא עובדה בלתי נמנעת הקשורה בהזדקנות קעקועים. עם זאת, ישנן דרכים רבות למנוע את זה.

למזלכם, שגרת הטיפוח של קעקוע ישן לא דורשת כמעט מאמץ כלל, ויכולה להיכנס בקלות לשגרת חיי היומיום שלכם.

אז איך לטפח קעקוע ישן ולשמור על המראה שלו?

תחילה, עליכם למצוא קרם לחות איכותי ואינטנסיבי למריחה על העור לפחות פעמיים ביום. הדבר השני שאנחנו עומדים לגלות לכם הוא – שתו הרבה מים. נכון שזה יכול להישמע לכם מוזר ולא קשור, אבל זה בהחלט קשור! עליכם להעניק לקעקוע שלכם לחות גם מבחוץ וגם מבפנים! המים מסייעים בסילוק רעלים מהגוף, ושתייה תהפוך את העור שלכם לזוהר יותר.

זאת ועוד, למרות מה שרבים חושבים – פילינג היא דרך מעולה לשמור על הקעקוע שלכם. הפילינג לא יגרום לקעקוע שלכם לדהות, ההפך הוא הנכון. הפילינג מסיר הצטברות של תאי עור מתאים ושומר על הקעקוע שלכם זוהר יותר. השקיעו בפילינג גליקולי במקלחת ותגלו תוצאות מדהימות!

זוכרים שדיברנו על הימנעות מאור השמש בזמן הריפוי? ובכן, עליכם לדעת שגם קעקועים שהחלימו עלולים להינזק כתוצאה מחשיפה זמן רב לשמש. כדי לשמור עליו ולהימנע מהחשיפה הקפידו למרוח קרם הגנה או לכסות אותו.

דבר נוסך שעליכם לקחת בחשבון הוא ירידה או עלייה במשקל, מה שלעתים לא בשליטתנו. ישנם גורמים רבים המשפיעים על שינויים גופניים, אבל תנודות קיצוניות במשקל עלולות להיות אסון עבור הקעקועים שלכם, במיוחד באזורים כמו הבטן, הירכיים והידיים ונסו להימנע מזה ככל הניתן. 

במקרים בהם הקעקוע הישן שלכם דהה מכל סיבה שהיא, אתם תמיד יכולים לחזור עליו, ולהחזיר אותו לחיים.

איך מסכמים?

ציורי האמנות שאנחנו מקעקעים על גופנו הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהעור שלנו, והם סופגים הכל. תהליך ביצוע הקעקוע גורם לפצעים זעירים הזקוקים לתהליך ריפוי נכון, פשוט וקפדני שיביא להחלמה תקינה שתשמור על מראה העור ומראה הקעקוע.

לאחר החלמת הקעקוע, עליכם להתרגל לעובדה שהוא כאן בשביל להישאר, ואתם רוצים שיראה בדיוק כמו ביום הראשון. בדיוק כמו שהעור שלנו עובר שינויים בהתאם למזג האוויר, ההרגלים שלנו ואפילו תנודות במשקל הגוף, ככה גם הקעקוע שלכם יושפע מכך.

הדרך הטובה ביותר לשמור על הקעקוע שלכם לאורך זמן היא פשוט לסגל לעצמכם שגרת טיפוח קלילה שתשמור על שלכם חדש. על מנת לעשות כן, עליכם לשמור על 3 עקרונות מרכזיים, היגיינה של האזור המקועקע, שמירה על לחות הן מבפנים והן מבחוץ וכמובן, הגנה מפני חשיפה ישירה לקרני השמש.

שמוליק דורינבאום

שמוליק דורינבאום

מוזיקאי, איש שיווק, גרוש + 2 ילדים, אבל הכי חשוב, חולה קעקועים ומתכוון לסיים שרוולים שלמים עד סוף השנה. בואו להתעדכן.

אודות הכותב

שמוליק דורינבאום, איש שיווק, מוזיקאי ובעיקר, חולה קעקועים, לא מהמקועקעים בכל הגוף אבל בהחלט מתכוון לקעקע את עצמי עד סוף השנה.

פוסטים אחרונים

רוצים להירשם לעדכונים שלי על קעקועים חדשים?